News Detail

بازار مسکن در سال جاری چگونه خواهد بود؟

بازار مسکن در سال جاری چگونه خواهد بود؟

بازار مسکن حالا خود را آماده سپری کردن دوره سه ماهه رکود کرده است. دوره‌ای که بی‌تردید با پایان کرونا، می‌توان به سرآمدنش امیدوار بود.

فعالان صنفی حوزه خرید و فروش املاک معتقدند امسال سال جهش قیمت مسکن نیست اما بررسی‌های آماری نشان می‌دهد قیمت مسکن در سال‌های اخیر، حتی در راکدترین دوره‌ها مستعد افزایش بوده است و عقبایی، نائب رئیس اتحادیه املاک می‌گوید امسال سال جهش قیمت مسکن نیست چرا که قیمت‌ها آن قدر افزایش یافته که حتی طبقه متوسط نیز در برخی موارد نمی‌توند تقاضای خرید خود را وارد بازار کند. این وضعیت نشان می‌دهد امسال تا پایان نیمه اول رکود در کام بازار مسکن باقی خواهد ماند.

از سوی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد ساخت‌ و ساز در مناطقی از پایتخت که قیمت مسکن در آن به طور متوسط کمتر از ۱۵ میلیون تومان است رونقی جدی را تجربه می‌کند که شاید اگر کرونا نبود این نوروز پرکارترین نوروز برای بساز بفروش‌ها در مناطق میانی شهر محسوب می‌شد اما از راه رسیدن کرونا سبب شد بسیاری از پروژه ها تعطیل شود تا کار به آینده پس از کرونا موکول شود و به استناد افزایش ساخت ‌و ساز نیز می‌توان انتظار داشت با رشد عرضه نیز ترمز افزایش قیمت مسکن در تهران کشیده شود. بازار مسکن ایران با قیمت‌های چند میلیونی در مناطق متوسط و چند ده میلیونی در مناطق مالی شهر تهران روبه‌روست، این افزایش شدید قیمت در سال ۹۷ و از سرگیری رشد قیمت‌ها در نیمه دوم سال ۹۸ سبب شد بازار مسکن به یکی از سودده ترین بازارها برای سرمایه های سرگردان بدل شود.

پرطرفدارترین واحد های آپارتمان

بازار مسکن در سال جاری چه وضعیتی را خواهد داشت؟ | مجله تخصصی املاک کیان

کوچک و به قیمت رسیده، این دو واژه می‌تواند انگیزه خریدار را برای تماس با آگهی دهنده فراهم کند هر چند از میانه اسفند ماه بازار معاملات مسکن به خواب زود هنگام بهاری فرورفت اما پیش بینی ها نشان می‌دهد از سه ماهه دوم، با رخت بربستن کرونا از ایران، بار دیگر بازار واحدهای متراژ پایین و البته تا ۵ سال ساخت داغ شود و بسیاری از واحدهای متراژ پایین البته دیگر قواره‌ای و نه متری به فروش می‌رسند چرا که مشتریان با توجه به گرانی بیش از پیش خانه، امکان خرید این دست واحدها را دارا هستند و با توجه به اینکه فروردین ماه، ماه کم فروغ بازار مسکن است، در دو ماه پایانی بهار تاثیرات اتفاقات رخ داده بر بازار خود را آشکار خواهد کرد.

 کدام واحد ها بیشتر تحت تاثیر رکود بازار مسکن قرار گرفتند؟

کرونا هر چند تاثیری کوتاه مدت بر بازار مسکن و کلیت اقتصاد دارد اما بی تردید مناسبات را حداقل در چند ماه پیش رو تحت تاثیر قرار خواهد داد همچنین خرید و فروش واحد های مسکونی و ویلایی در مناطق خوش نشین و مهاجرپذیر را با سقوطی جدی مواجه کرده است که این روزها کمتر اگهی از فروش ملک در مناطق شمالی و ویلایی کشور در فضای مجازی به چشم می‌خورد و این اتفاق تحت تاثیر شیوع کرونا رخ داده است اما فعالان بازار مسکن نیز معتقدند قیمت‌ها در بازار واحدهای ویلایی و لوکس، پس از پایان کرونا قابل تحلیل و استناد می‌شوند چرا که فعلا فروشنده و خریدار در بازار حضور ندارند. برخی نیز می‌گویند این رکود بی تردید زودگذر خواهد بود و نیمه دوم سال بازار معاملات این دست واحدها به راه خواهد افتاد که البته با توجه به شرایط پیش‌بینی نمی‌شود افزایش قیمت چندانی در راه باشد.

پاسخی بگذارید

مطالب مرتبط

Compare

Enter your keyword