News Detail

لابی ساختمان چه فضایی است و چه کاربردی دارد؟

لابی ساختمان چه فضایی است و چه کاربردی دارد؟

لابی هر ساختمان از فضاهایی است که افراد مختلف مدت زمانی را در این مکان به انتظار می نشینند و نقطه مشترک مجتمع ها و برج های مسکونی و تجاری ست.

در واقع طبق قوانین اصلی سیستم برج ها و مجتمع ها، فرد وارد شده تحت عنوان مهمان و یا مراجعه کننده ابتدا باید پس از ذکر نام خود و نام ساکن به نگهبان، اندک زمانی را در لابی منتظر بماند و سپس در صورت صدور اجازه توسط ساکن به سوی واحد موردنظر روانه شود و یا حتی گاهی برخی از ملاقات های کوتاه مدت افراد غریبه و فرد ساکن در محیط نشیمن لابی و یا فضایی که برای این منظور در نظر گرفته شده است، انجام می گیرد که البته این موارد با همین جزییات و به صورت دقیق در اغلب برج ها و مجتمع های مسکونی موجود رعایت نمی شود و در هر یک با توجه به شرایط موجود به گونه ای خاص و با توجه به قوانین تنظیم شده توسط هیأت مدیره و مدیر ساختمان رفتار می شود.
ولی آنچه که مسلم است نیاز به وجود لوازم دکوراسیونی برای مقاصد فوق و همچنین بهره مندی فضا از شرایط ساختاری اصولی و ظاهری مطلوب است و در صورتی که موارد یاد شده با توجه به اصول دکوراسیونی و رعایت نکات اساسی در این راستا صورت گیرد، هم به لحاظ اقتصادی برای اهالی ساختمان به صرفه خواهد بود و هم به فضایی زیبا و دلپذیر منجر می شود و امروزه برای آپارتمان هایی که تعداد واحدهای آن زیاد است لابی در نظر گرفته می شود که اصولا در قسمت ورودی ساختمان و در طبقه ی همکف قرار دارد یعنی جایی که افراد در بدو ورود به ساختمان وارد آن می شوند و لابی هر ساختمان از دو قسمت تشکیل می شود:
• بخش نگبانی
• قسمت نشیمن

بخش نگهبانی لابی

به دلیل بالا بودن تعداد رفت و آمد افراد ساکن در مجتمع های پر واحد در قسمت ورودی ساختمان مکانی برای نگهبانی در نظر گرفته میشود و این قسمت امنیت ساکنین را در ۲۴ ساعت شبانه روز تامین خواهد کرد که متشکل از یک پیشخوان، میز، صندلی و امکاناتی برای ارتباط با ساکنین واحدها می باشد.
قسمت نشیمن
افرادی که به عنوان تازه وارد، وارد لابی ساختمان می شوند باید در این مکان دقایقی را منتظر بمانند. لذا این مکان باید از دکوراسیون خوبی برخوردار باشد تا به محیطی کسل کننده برای افراد مبدل نشود و ورودی ساختمان به نوعی میزبان مهمانان ساختمان باشد. لابی نه تنها فضایی برای انتظار بلکه نشانگر مهمان نوازی و معماری محل زندگی شماست که قسمت نشیمن فضایی در لابی است که با قرار دادن مبلمان، چند وسیله تزیینی و نورپردازی مکانی آرام برای مهمانان فراهم می کند.

طراحی لابی ساختمان

در طراحی لابی توجه به جزئیات بسیار حائز اهمیت است. و از جمله مواردی که باید به آن ها توجه شود، به موارد زیر اشاره میکنیم:

لابی ساختمان چه فضایی است و چه کاربردی دارد؟ | مجله تخصصی املاک کیان

انتخاب کفپوش مناسب

لابی از جمله مکان هایی ست که رفت و آمد در آن بسیار صورت می گیرد به همین منظور کفپوشی که برای این مکان انتخاب می شود باید از استحکام بالایی برخوردار باشد. مناسب ترین کفپوش برای لابی ساختمان کفپوش سنگی است که دوام و مقاومت بالایی در برابر ضربه و سایش دارند و در اثر رفت و آمد و اسباب کشی دچار آسیب نمی شوند. استفاده از کفپوش های سنگی با رنگ روشن مناسب ترین گزینه برای پوشش کف لابی می باشد و بهتر است از سنگ های تیره در پوشش کف لابی استفاده نشود زیرا اثر کفش و گرد و غبار بر روی آن باقی خواهد ماند.

انتخاب دیوارپوش مناسب

در انتخاب دیوارپوش باید در ابتدا مقیاس فضای لابی را در نظر گرفت و اگر فضای لابی کوچک باشد در هنگام حمل و نقل احتمال برخورد وسایل منزل به دیوار وجود دارد و باید از مصالح مقاوم از جمله سنگ و چوب برای پوشش دیوار استفاده نمود. در صورتی که لابی فضای بزرگی دارد می توان از کاغذ دیواری و یا رنگ به عنوان دیوارپوش استفاده نمود و باید در انتخاب رنگ مصالح ساختمانی به نور, ترکیب رنگ ها و تناسب آنها با کفپوش دقت لازم را داشت.

نورپردازی در فضای لابی

یک نورپردازی عالی در فضای لابی باعث زیباتر جلوه دادن این فضا و روشنایی بی نظیر آن می شود. برای نورپردازی می توان از لوسترهای بلند و کوتاه، آباژورهای بلند، لامپ های هالوژن و… استفاده نمود و اگر در فضای لابی وسایل دکوراتیو تعبیه شود انعکاس نور در این فضا بیشتر خواهد شد و لابی به محیطی شیک با نورپردازی ایده آل تبدیل می شود.

پوشش سقف لابی

در طراحی سقف لابی می توان از انواع سقف های دکوراتیو از جمله سقف کناف استفاده نمود و انواع سبک های مدرن و کلاسیک قابل اجرا بر روی سقف لابی می باشند. اساسی ترین نکته که در طراحی سقف لابی باید مورد توجه قرار گیرد نورپردازی ست. نورپردازی نمای سقف را زیباتر و جذاب تر نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط

Compare

Enter your keyword