News Detail

افت ۲۴ درصدی بازار مسکن از ترس کرونا  و پیش بینی بازار مسکن در سال 99

افت ۲۴ درصدی بازار مسکن از ترس کرونا  و پیش بینی بازار مسکن در سال 99

اسفندماه امسال همزمان با شیوع ویروس کرونا معاملات بازار مسکن در تهران و کل کشور به ترتیب ۲۴ و ۲۱ درصد نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرد و این در حالی است که سال گذشته همین موقع معاملات در کشور نسبت به بهمن همان سال دو برابر شده بود.

شیوع ویروس کرونا رونق شب عید بازار مسکن را خراب کرد بطوری که مطابق آمار، از یکم تا بیست و ششم اسفند ماه ۱۳۹۸ در شهر تهران ۱۱ هزار و ۶۵۳ قرارداد خرید و فروش به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل ۲۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۳ درصد کاهش نشان می‌دهد. درکل کشور نیز طی ۲۶ روز ابتدای اسفند ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۵۰ هزار و ۸۰۳ قرارداد خرید و فروش ملک منعقد شده که نسبت به همین مدت در بهمن امسال و اسفند پارسال به ترتیب ۲۱ و ۲۷ درصد کمتر شده است. در شرایطی که بازار در بخش خریدوفروش دچار کاهش تعداد معاملات شده، افت بازار اجاره شدیدتر بوده است. در شهر تهران طی ۲۶ روز ابتدای اسفند ماه ۷۳۳۷ اجاره نامه به امضا رسیده که نسبت به بهمن امسال ۳۷ درصد و نسبت به اسفند پارسال ۳۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بازار مسکن همراه با افت جدید و پیشبینی بازار مسکن سال 99 | مجله تخصصی املاک کیان

در کل کشور نیز از یکم تا 26 اسفند ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۵ هزار و ۳ قرارداد اجاره منعقد شده که از کاهش ۴۱ و ۳۰ درصد به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل حکایت دارد و افت فشار بازار مسکن متاثر از شیوع ویروس کووید ۱۹ در شرایطی رخ داده که از آذر ماه روند معاملات صعودی بود و پیش بینی می‌شد در اسفندماه به بالاترین حد خود در سال ۱۳۹۸ برسد کما این که اسفند ۱۳۹۷ معاملات ملک نسبت به بهمن همان سال در تهران ۴۰ و در کل کشور ۹۴ درصد افزایش یافته بود. کاهش ۲۴ درصدی معاملات در تهران شاید افت زیادی برای ماه محسوب نشود، اما با توجه به افزایش نرخ ارز با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی خرید و فروش‌ها بخصوص از جانب سفته بازان در بازار مسکن همراه شده بود فعالان بازار ملک انتظار شب عید پررونقی داشتند.

البته واسطه‌های ملکی عنوان می‌کنند در بخش املاک مسکونی خالی در مناطق شمالی تهران افت معاملات کمتر بوده و اسفند ماه، نبض بازار در دست نوسان گیران و سفته بازان بوده است.

پیش بینی بازار کم‌ نوسان بازار مسکن در سال ۹۹

عضو کمیسیون عمران مجلس، صدیف بدری با بیان این‌که دولت در بخش مسکن اقدامات قابل قبولی را انجام نداده است گفت:‌ بازار مسکن سال آینده وضعیت کم نوسانی را خواهد داشت. با توجه به وضعیت و روند بازار، به‌نظر نمی‌رسد که قیمت مسکن در سال آینده افزایش چشمگیری داشته باشد و وضعیت بازار کم نوسان خواهد بود. یکی از راهکارهای مدیریت بازار مسکن، افزایش تولید واحدهای مسکونی است و در این شرایط اگر تقاضا برای خرید نیز بالا برود می توان بازار را با تزریق واحدهای جدید مدیریت کرد و مانع از افزایش چشمگیر قیمت مسکن شد. متاسفانه دولت تاکنون اقدامات قابل قبولی در عرصه تولید مسکن صورت نداده و اقداماتشان تنها منحصر به طراحی طرح ملی مسکن و ثبت نام از متقاضیان بوده است اما تاکنون اقدام عملی در این عرصه صورت نگرفته است.

پاسخی بگذارید

مطالب مرتبط

Compare

Enter your keyword