3 شرط تمدید قرارداد اجاره بها

3 شرط تمدید قرارداد اجاره بها

توضیحات دیروز وزیر راه و معاون وی برخی ابهامات مصوبه افزایش اجاره بها را شفاف کرد که بر اساس آن، سقف افزایش اجاره بها صرفاً برای قرارداد های تمدید اجاره است.

تمام اجاره نامه‌هایی که تاریخ سررسید آنها رسیده با رعایت سه شرط تا سه ماه بعد از کرونا و حداکثر یک سال به طور خودکار تمدید می‌شود و محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی به تشریح مصوبه اخیر هیئت دولت درخصوص تعیین سقف افزایش اجاره بها پرداخت و در بیان بند اول این مصوبه گفت: رقم افزایش قیمت اجاره بها برای مستاجرانی که تاکنون برای تمدید قرارداد اجاره با موجر توافق نکرده‌اند و سررسید قرارداد آن‌ها از تاریخ ۹ تیرماه به بعد است، با حداکثر ۲۵ درصد افزایش برای شهر تهران، ۲۰ درصد برای کلان شهرها و ۱۵ درصد برای سایر شهرها اعمال می‌شود. این در حالی است که پیشتر، این ابهام وجود داشت که در صورت تعیین سقف برای قراردادهای جدید، مبنای تعیین نرخ چه خواهد بود.

از سوی دیگر محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی نیز با حضور در بخش خبری ۲۱ یک شنبه شب سیما توضیح داد: تمام اجاره نامه هایی که تاریخ سررسید آن‌ها رسیده است، از امروز با صدور مصوبه جدید و میزان افزایش اجاره بهای مصوب، خودکار تمدید می‌شوند ولی به سه شرط. شرط اول این است که مستأجر در دوره اجاره فعلی به تعهدات خود عمل کرده باشد و مستأجری که موجب ضرر و زیان مالک شده باشد، مشمول این تمدید نمی‌شود. دوم این که در صورتی که مالک در دوره اجاره، قصد فروش رسمی ملک را داشته باشد مستأجر باید در مدت دو ماه ملک را تخلیه کند و شرط آخر این که مستأجر سقف اجاره‌ای را که تعیین شده است، قبول نکند که این شروط، مشمول این مصوبه نیست.تمدید قرارداد اجاره به سه شرط ممکن است | مجله تخصصی املاک کیان

محمودزاده همچنین با اشاره به الزام انجام تمام معاملات از طریق کد رهگیری اظهار کرد: ما همزمان در سامانه اسکان املاک فعال هستیم و به زودی واحدهای خالی شناسایی می‌شوند و این کد رهگیری برای شناسایی واحدهایی است که مستأجران در آن جا زندگی می‌کنند و بدین ترتیب می‌توان چهار حالت را برای توافق مستاجران و موجران در نظر گرفت و گفت که مصوبه اخیر، دست مستاجران را برای تمدید قرارداد باز می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط

Compare

Enter your keyword