آغاز ساخت ۶ هزار واحد مسکن ملی توسط بنیاد مسکن

آغاز ساخت ۶ هزار واحد مسکن ملی توسط بنیاد مسکن

ساخت ۶ هزار واحد مسکونی از ۱۲ هزار واحد مسکن ملی در شهر‌های مختلف آغاز شده که پیشرفت فیزیکی شان به ۲۰ تا ۳۰ درصد رسیده است.

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با بیان اینکه این تفاهم نامه در راستای تکمیل مسکن روستایی و واحد‌های کوچک در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر است، گفت: در برخی از روستا‌ها و شهر‌ها تسهیلات مسکن روستایی کفاف برای تکمیل واحد‌های مسکونی را نمی‌دهد در نتیجه ما از یک منبع دیگر تسهیلات به شکل قرض الحسنه مشخص کرده‌ایم. اعتباری که برای این بخش در نظر گرفته ۳۰ میلیارد تومان است و ۶۰ میلیارد تومان هم بانک قرض الحسنه مهر ایران اختصاص داده که در مجموع ۹۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ۵ تا ۶ هزار واحد مسکونی روستایی در نظر گرفته شده است. برای هر واحد مسکن روستایی ۱۵ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به اضافه ۵۰ میلیون تومان وام مسکن روستایی در نظر گرفته شده که نرخ سود این تسهیلات ۴ درصد و با بازپرداخت ۳۶ تا ۶۰ ماه است.

تابش همچنین توضیح داد: این تسهیلات به شکل ساده و سهل به متقاضیان پرداخت می‌شود و بنیاد مسکن سهمیه استانی و شهرستانی هر یک از این مناطق را مشخص کرده و بانک هم بر اساس ضوابط این تسهیلات را پرداخت می‌کند. سابقه فعالیت ما با بانک قرض الحسنه بسیار خوب است و با این نوع پرداخت هم تسهیلات قرض الحسنه را نباید دست کم گرفت و حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای ۶ هزار خانوار که ممکن است اثر بسیار مثبتی برای پیشرفت فیزیکی واحد‌ها داشته باشد موثر باشد.

مسکن ملی توسط بنیاد مسکن استارت خورد | مجله تخصصی املاک کیان

رئیس بنیاد مسکن در پاسخ به سوال درباره آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن که مقرر شده تعدادی از این واحد‌ها توسط بنیاد مسکن ساخته شود هم گفت: ساز و کار این طرح شروع شده و مقرر شد بخشی از ساخت واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن توسط بنیاد مسکن انجام شود و ۵۳ هزار زمین در شهر‌های مختلف تحویل داده شده و به ازای هر یک از این اراضی ۳ تا ۴ واحد احداث می‌شود که در مجموع برای ۵۳ هزار واحد مسکونی زمین تامین شده است. سهمیه بنیاد مسکن در طرح اقدام ملی ۱۲۰ هزار واحد است که ما از این ۵۳ اراضی حدود طراحی ۱۲ هزار واحد را آغاز و حدود ساخت ۶ هزار واحد مسکونی را هم آغاز کرده‌ایم و اقدامات و پیشرفت فیزیکی کار تا به امروز بسیار خوب بوده و پیشرفت فیزیکی در برخی از واحد‌ها به ۲۰ تا ۳۰ درصد رسیده است.

رئیس بنیاد مسکن توضیح داد: بانک‌ها ۲۰ هزار واحد سهمیه‌شان را تامین کردند و متناسب با این ۲۰ هزار واحد بنیاد مسکن هم واحد‌ها را تکمیل کرده، در این طرح‌ها پروژه‌ها به وزارت مسکن واگذار و آن‌ها به بانک‌ها معرفی می‌کنند، تاکنون ۲ تا ۳ هزار پرونده واحد‌های مسکونی برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده و آماده عقد قرارداد هستند. از ۱۶۰ هزار واحد مسکن روستایی حدود ۶۰ هزار واحد احداثی بوده که تاکنون پیشرفت و سرعت ساخت این واحد‌ها بسیار خوب و با سرعت انجام شده است. تسهیلات ۲۰ هزار واحد مسکن ملی توسط بانک‌ها پرداخت می‌شود که کارمزد تسهیلات آن‌ها ۱۸ درصد است که قراردادشان را با بانک‌ها منعقد می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن درباره آخرین وضعیت مسکن محرومان هم گفت: ساخت ۵۴ هزار واحد در ۱۴ استان را آغاز کرده‌ایم و طرح ساخت واحد مسکونی برای محرومان را بنیاد مسکن از یک سال پیش آغاز کرده است افزود: در برخی از شهر‌ها سرعت ساخت و پیشرفت فیزیکی واحد‌ها بسیار خوب بوده، اما در برخی از شهر‌ها به دلیل آنکه متقاضیان آورده خود را تکمیل نکرده‌اند سرعت اجرای پروژه بسیار کند شده است. در این طرح باید متقاضیان و بانک‌ها آورده خود را پرداخت کنند تا سرعت اجرای پروژه افزایش یابد. سال گذشته به هر واحد مسکونی ۲۵ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده و آورده دولت هم از ۵۴ هزار واحد حدود ۲۰ هزار واحد بوده است. در ۱۴ استان ساخت این واحد‌ها آغاز شده که حدود ۲۰ هزار واحد به اتمام رسیده و مابقی پروژه‌ها هم در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط

Compare

Enter your keyword